Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

5 sierpnia 2023 r.
12:21

Bronowice i Kośminek na starych zdjęciach z ubiegłego wieku

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A

Tak wyglądały kiedyś lubelskie dzielnice: Bronowice i Kośminek. Prezentujemy Państwu bardzo rzadkie fotografie historycznych ulic Lublina z początku lat 70.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzielnica Bronowice, zlokalizowana na terenie pomiędzy ul. Fabryczną i jej przedłużeniem w postaci ul. Droga Męczenników Majdanka, Bystrzycą i ulicami Łęczyńską i Hutniczą i linią kolejową Lublin - Chełm, stanowi najstarszą dzielnicę przemysłowo-mieszkalną Lublina.

W 1826 r. wytyczono „trakt uścigłuski”, który w pierwszym odcinku od mostu na Bystrzycy do Kośminka przyjął nazwę ulicy Fabrycznej. W klinie pomiędzy ul. Fabryczną, a rzeką Czerniejówką mieścił się ośrodek folwarku Bronowice, który w II poł. XIX w. należał do rodziny Sachsów.

Po przeciwnej stronie ul. Fabrycznej rozpościerał się plac, pozyskany przez miasto od rodziny Chróścieleckich, gdzie w 1875 r. powstał ogród jordanowski, zwany parkiem bronowickim. Osią urbanistyczną Bronowic była i jest ulica Łęczyńska wraz z równoległą linią kolejową.

Przy ulicy Łęczyńskiej znajdowały się zakłady wapienno-cementowe, fabryka Eternitu rodziny Rylskich i najstarsza cementownia – w latach późniejszych Lubelska Fabryka Wag. Po prawej stronie ul. Łęczyńskiej położone były: Rządowa Rektyfikacja, później Fabryka Wódek Polskiego Zrzeszenia Spirytusowego, Magazyny Zbożowe potem Centrala Nasienna – ul. Łęczyńska 7-9.

Na wschód od linii kolejowej przy ul. Wrońskiej mieścił się zakład kotlarsko-mechaniczny i fabryka samolotów E. Plage i T. Laśkiewicz. Po drugiej stronie ul. Wrońskiej znajdowało się „pole lotnicze” sięgające do ul. Krańcowej. Tereny między Majdanem Tatarskim i szosą zamojską do lat 50. XX w. pozostały niezabudowane, dopiero w latach 1950-54 wzniesiono tu dzielnicę mieszkaniową. 

Z części gruntów wsi Bronowice po poł. XIX w. utworzono osadę przemysłową „Kośminek”. W 1861 r. przemysłowiec Michał Kośmiński wybudował pierwszy w Lublinie młyn parowy przy ul. Garbarskiej 3 i od jego nazwiska nazwano tę część dzielnicy Bronowice. Osada zwana młyńską rozrastała się wzdłuż ul. Garbarskiej, gdzie naprzeciw młyna trochę później założona została garbarnia Luchta, stąd nazwa ulicy. W pobliżu powstały zakłady odlewnictwa żelaznego – stąd nazwa ul. Żelaznej, a przy ul. Długiej fabryka knotów i w końcu XIX w. koszary podoficerów piechoty carskiej. Ul. Długa stanowiła główną ulicę historycznego Kośminka.  

Źródło: „Studium naukowo-historycznego Lublin – Przedmieścia” z lat 1971-1972, z części dotyczącej dzielnicy Kośminek opracowanej przez Stanisława Michalczuka i Jadwigę Teodorowicz – Czerepińską. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Zając niespodziewanie żegna się z Lublinianką

Szok na Wieniawie, Lublinianka zmienia trenera

Jednym z ciekawszych meczów w środowej kolejce Hummel IV ligi było spotkanie w Krasnymstawie. Tamtejszy Start podejmował czołową drużynę w rundzie wiosennej, czyli Lubliniankę. Gospodarze po dwóch golach Dominika Skiby wygrali 2:0. Bardziej szokujące były jednak informacje, które pojawiły się po końcowym gwizdku. Mimo świetnej rundy wiosennej działacze klubu z Wieniawy zdecydowali się na… zmianę trenera.

Jeżeli Lewart wygra w sobotę w Międzyrzecu Podlaskim, to na pewno wywalczy awans do III ligi

Lewart i Janowianka z punktami, fety w Lubartowie jeszcze nie było

Kolejna seria gier Hummel IV ligi za nami. Na szczycie tabeli nic się nie zmieniło, bo swoje mecze wygrały dwie najlepsze ekipy: Lewart i Janowianka. Drużyna Grzegorza Białka pokonała Gryfa Gmina Zamość 6:1. Kibice liczyli, że już dzisiaj wystrzelą szampany, ale Jurij Perin i spółka w Poniatowej też wywalczyli trzy punkty i kwestię awansu trzeba odłożyć przynajmniej do soboty.

Pojazd został wyciągnięty z rowu przez strażaków

Motocyklista pod wpływem alkoholu wjechał do rowu

Jechał mimo zakazu prowadzenia pojazdów. Teraz czeka na wyrok sądu.

 Światowy Dzień Środowiska na Politechnice Lubelskiej
Zdjęcia
galeria

Światowy Dzień Środowiska na Politechnice Lubelskiej

Warsztaty produkcji wodoru z wody, zielone pomięte ubrania, zioła, truskawki, maliny i poziomki - tak w środę Politechnika Lubelska świętowała Światowy Dzień Środowiska.

Lewica na finiszu kampanii chce Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego
Wybory do europarlamentu

Lewica na finiszu kampanii chce Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego

Europejski Fundusz Mieszkaniowy to pomysł Lewicy na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego. W jego ramach Unia Europejska miałaby przekazać 100 miliardów euro na budowę mieszkań. 10 miliardów miałoby trafić do Polski, co pozwoliłoby wybudować 100 tysięcy mieszkań.

Podróż do granic ludzkiego głosu
7 czerwca 2024, 18:00

Podróż do granic ludzkiego głosu

AudioFeels powraca do Lublina i zaśpiewa jednego dnia (7 czerwca) aż dwa koncerty: o 18:00 i 20:30. Będzie to wielki powrót grupy wykonującej muzykę w stylu Vocal Play – artyści śpiewając imitują brzmienie instrumentów!

(Do)RADCY - Odcinek 2 podcastu. Dzisiaj o zawiłościach prawa administracyjnego
(do)RADCY
film

(Do)RADCY - Odcinek 2 podcastu. Dzisiaj o zawiłościach prawa administracyjnego

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcastie z cyklu (do)RADCY!

Spomlek rośnie w siłę. Przejął kolejną mleczarnię

Spomlek rośnie w siłę. Przejął kolejną mleczarnię

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek przejmuje Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Bychawie. Połączenie obu firm pozwoli wzmocnić pozycję zakładu z Radzynia Podlaskiego na rynku mleczarskim, a OSM w Bychawie, który od 1 lipca stanie się oddziałem Spomleku, uchroni przed likwidacją.

Codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo. Lubelscy strażacy odznaczeni
galeria

Codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo. Lubelscy strażacy odznaczeni

„Wisienka na torcie” wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. Były awanse na wyższe stopnie, odznaczenia, medale i krzyże zasługi.

Tour de Pologne Women. Kolarki przejadą przez Roztocze

Tour de Pologne Women. Kolarki przejadą przez Roztocze

Po ośmiu latach, do Polski wraca międzynarodowy wyścig kolarski kobiet. Pod koniec czerwca, zawodniczki z całego świata będą przejadą przez najpiękniejsze miejsca w Lubelskiem.

Michał Żebrakowski to jeden z zawodników, który odchodzi z Motoru

Krótkie urlopy, pięć sparingów i trzy pożegnania. Motor Lublin przedstawił plan przygotowań

W środę Motor ogłosił plan przygotowań do nowego sezonu. Piłkarze nie będą mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek. We wtorek rozpoczęli urlopy, a do treningów wrócą już 17 czerwca. Beniaminek PKO BP Ekstraklasy rozegra pięć meczów kontrolnych. Są też nowe wieści kadrowe – z klubem żegnają się Piotr Kusiński, Przemysław Szarek oraz Michał Żebrakowski.

Potencjalni nabywcy dwóch samochodów honker 2324 z wyciągarką będę musieli zaoferować odpowiednio: co najmniej 8 tys. i 9 tys. zł.
Zdjęcia

Powojskowe mienie znów do kupienia. Ile za Honkera, a ile za wózek widłowy?

Aż 130 pozycji liczy lista sprzętu i pojazdów, który można kupić od lubelskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego. Na nowych właścicieli czekają m.in. wycofane ze służby dwa honkery, silniki oraz pakiety z częściami samochodowymi, a także wózki widłowe.

Nowa hala straciła sponsora. Co z pylonem?

Nowa hala straciła sponsora. Co z pylonem?

Grupa Azoty S.A. nie finansuje już nowej hali sportowo-widowiskowej przy ul. Lubelskiej. Zawarta w roku 2022 umowa tytularna nie została przedłużona. Tymczasem przed obiektem nadal stoi duży pylon z napisem Grupa Azoty Arena - pozostałość po zakończonym sponsoringu.

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do głosowania. Walka toczy się o przyszłość Europy
Zdjęcia
galeria

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do głosowania. Walka toczy się o przyszłość Europy

W środę (5 czerwca) na finiszu kampanii wyborczej do europarlamentu Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konferencję, na której przypomniało swoje postulaty i zachęciło do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach.

W nocy ze środy na czwartek będziemy mogli oglądać kolejny kosmiczny taniec satelit starlink.
film

Kosmiczny pociąg ponownie na niebie. Starlinki amerykańskiego miliardera widoczne nad Polską

Przed nami kolejny spektakularny pokaz. Będzie można podziwiać przelot satelit Starlink.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium